Producenci

Jak obliczyć, ile trzeba włóczki? Porady dla początkujących

Oszacowanie potrzebnej ilości włóczki to umiejętność, która przychodzi wraz z doświadczeniem. Dla osób początkujących stanowi ona jednak ogromne wyzwanie i częstą przeszkodę w realizacji nowego hobby. Jak temu zaradzić? Czy istnieje sposób, aby obliczyć, ile włóczki trzeba na wykonanie projektu? Poznaj nasze cenne rady i podpowiedzi!

 

Jak samodzielnie obliczyć, ile włóczki trzeba na daną robótkę?

Niestety nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na to, aby obliczyć, ile włóczki będzie potrzeba na realizację danej robótki. Dlaczego? Wszystko uwarunkowane jest wieloma czynnikami, takimi jak, na przykład:

-technika - ilość potrzebnej włóczki będzie różniła się w zależności od tego, czy swój projekt będziesz wykonywać na drutach, czy na szydełku

-grubość włóczki - im grubszy typ włóczki, tym mniejsza ilość metrów wystarczy na wykonanie robótki

-rozmiar i fason projektu - im większy rozmiar, tym więcej włóczki potrzebujesz. Wszelkie modyfikacje w postaci dodatkowych elementów także wiążą się z większą ilością wykorzystanego materiału.

-wzór - skomplikowane i ciasne wzory wymagają dużo więcej włóczki, niż na przykład ażurowe o luźnym splocie

 

Łatwo wobec tego wywnioskować, że ciężko o matematyczny wzór, na obliczenie potrzebnej ilości włóczki. Jak więc sobie radzić? Z pomocą mogą przyjść porady bardziej doświadczonych w dziewiarstwie osób i sprzedawców, którzy mają już wyrobioną odpowiednią intuicję. Jeśli korzystasz z gotowych wzorów, zazwyczaj powinna być przy nich umieszczona informacja na temat potrzebnych materiałów. Są to ilości szacunkowe, ale powinny pomóc Ci przy zakupie włóczki. Pamiętaj, że zawsze lepiej zaopatrzyć się w większą ilość motków, niż niewystarczającą. 

 

Internetowe kalkulatory i tabele

Z pomocą początkującym przychodzą liczne internetowe kalkulatory oraz tabele informacyjne. Czy można przy ich pomocy obliczyć, ile włóczki trzeba na wykonanie danej robótki? Jak zostało wyżej wspomniane, na ilość potrzebnego materiału ma wpływ wiele czynników. Na pewno im bardziej precyzyjny kalkulator, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskany wynik będzie zgodny z rzeczywistością. Zawsze jednak patrz na zdobyte w internecie dane z pewną dozą dystansu. Warto dla pewności zakupić nadprogramowy motek włóczki. Niewykorzystany materiał na pewno się nie zmarnuje, ponieważ możesz wykonać z jego użyciem inny projekt.

 

Jak obliczyć, ile trzeba włóczki? Choć nie jest to najprostsze wyzwanie dla początkującego, na pewno z czasem stanie się to umiejętnością intuicyjną. Nie warto się zniechęcać, nawet jeśli czasem przed ukończeniem robótki okaże się, że zabrakło Ci włóczki. Mamy jednak nadzieję, że z naszymi poradami o wiele łatwiej przyjdzie Ci oszacowanie potrzebnej ilości materiału. Serdecznie zapraszamy Cię również do naszego sklepu. Znajdziesz tam szeroki wybór włóczek oraz akcesoriów dziewiarskich. A jeśli nie wiesz, jaka ilość danej włóczki będzie Ci potrzebna do wykonania robótki - zadaj nam pytanie. Zawsze z przyjemnością podpowiemy i doradzimy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl